úterý 3. prosince 2019

Objektivem fotografa Jovana Dezorta

Když jsem viděl reklamu lákající na velkou výstavu fotografa Jovana Dezorta, napřed mě uchlácholilo, že je k vidění celého půl roku - až do 26. dubna 2020. Pak jsem si ale uvědomil, že stojím právě na Poříčí, tedy jen kousek od budovy Muzea hlavního města Prahy, kde se výstava koná. A proč se vlastně nezajít na výstavu podívat hned a nedodržet tak dobré české přísloví o tom, co vše by se nemělo odkládat na zítřek?

Přiznávám se, že přestože jsem si docela zvláštní jméno pana Jovana Dezorta pamatoval (ono je dost těžké si ho nezapamatovat :-)) především z jeho fotek staré Prahy (fotil např. často na mé oblíbené Kampě), moc dalších informací jsem o něm nevěděl, i když jsem samozřejmě zaregistroval, že obdržel od Asociace profesionálních fotografů cenu Osobnost české fotografie za rok 2014. Nejspíš je to zčásti úděl reportážních a agenturních fotografů, že jejich práce bývají rozeseté na mnoha místech, ale netvoří na první pohled viditelný celek, který je možné si spojit s konkrétní tváří autora. A proto jsem uvítal velkou průřezovou výstavu, kterou Muzeum hlavního města Prahy uspořádalo k fotografovým 85. narozeninám.

 


Nejstarší vystavená fotografie je dokonce z úplného konce 2.světové války v Židlochovicích, kde Jovan Dezort prožil dětství. Moc zajímavé jsou ale z mého pohledu především fotografie z Prahy konce 50. a pak ze 60. let, na kterých je vidět mnoho výjevů a situací, které jsou už dnes zcela nepředstavitelné. Já mám třeba moc rád následující fotku z dnes extrémně rušné a turisty přeplněné Karmelitské ulice; myslím, že je to chodník přímo naproti kostelu Panny Marie Vítězné s Pražským Jezulátkem, kam zase určitě plánuji zajít jako obyčejně 22. prosince večer při tradičním malostranském připomenutí svých "volitelných narozenin".Reportážní momentky z Prahy pro mne byly i na této výstavě nejsilnějšími diváckými zážitky, však jsou také stěžejní částí expozice. Ne nadarmo se v programu k výstavě píše: "Neuvěřitelná pohotovost fotografa dokázala zaznamenat okamžiky, které mohou v hlavě vnímavého diváka rozehrát celé sekvence kuriózních, humorných či dramatických situací. Město a jeho každodenní život tak před námi ožívají natolik sugestivně, že se nám nejednou vybaví i se svými vůněmi, pachy a zvuky."Jovan Dezort se ve své práci velmi intenzivně věnoval dokumentaci kulturního dění, měl spoustu přátel v uměleckých kruzích (však řada z nich je na vystavených fotkách také k vidění, třeba Josef Sudek, Jan Werich, Miroslav Horníček, manželé Skupovi, atd.) a dlouhá léta například fotil koncerty Pražského jara. Díky jeho fotografii jsem se třeba dozvěděl pro mne překvapivou skutečnost, že na Pražském jaře vystoupil v roce 1975 (a předtím ještě v roce 1957) můj oblíbený italský klavírista Arturo Benedetti Michelangeli.Taky jsem netušil, že vedle Husova pomníku na Staroměstském náměstí byla řadu let požární nádrž. Vznikla za války v roce 1943 a byla postupně zlikvidována a nakonec zasypána na přelomu 60. a 70.let. Na následujícím obrázku jsou dvě vybrané fotky zvětšené, na tom dalším je celkový záběr na část instalace. V tomto prostoru zároveň běží krátký film o autorovi, kde sám Jovan Dezort vypráví o svém životě s fotoaparátem.

Kdybyste chtěli vidět, jak to vypadalo v centru Prahy, když se poprvé koplo do země s vidinou dlouhé a náročné výstavby moderního metra, dobrou ilustrací je, myslím, následující fotka z velké křižovatky Václavského náměstí s Vodičkovou a Jindřišskou ulicí.Jovan Dezort byl za své fotky oceňován nejen v Československu, ale i ve světě. Ostatně nafotil i řadu zahraničních reportáží a velmi oceňována byla například rozsáhlá kolekce z Vietnamské války. V Haagu v roce 1970 získal Zlatou pečeť soutěže World Press Photo za fotku z přípravy klobás k uzení na slovenské venkovské zabijačce (i tato fotka je samozřejmě na výstavě k vidění, jen se mi ji nepovedlo vyfotit bez nepříjemných odlesků, tak ji v mém článku přímo neuvidíte, ale přidávám sem alespoň odkaz na internet: Zabijačka na Slovensku, kde je k fotografii připojena i zajímavá osobní vzpomínka autora na okolnosti pořízení slavného snímku.

Já se ale zase vrátím k další ze svých oblíbených Dezortových momentek z ulic Prahy. Netuším, kde byl onen obchod s klenoty a hodinkami, ale uznejte sami, že ten záběr dvojice kluků nadšeně dovádějících se starým dvoukolákem (tipuji, že jim je dnes něco kolem sedmdesátky) má své osobité kouzlo.K výstavě mám jednu osobní organizační výhradu, která se ale týká výstav pořádaných Muzeem hlavního města Prahy obecně: Bohužel, není možné si koupit vstupenku na jednotlivou výstavu, ale jen souhrnnou vstupenku pro všechny expozice. Budete-li chtít, můžete si tedy kromě fotografické výstavy Jovana Dezorta projít zároveň celou expozici historie Prahy od pravěku až po současnost, můžete si prohlédnout fascinující Langweilův papírový model Prahy z let 1826-1837, ale je fakt, že když dorazí člověk natěšený na konkrétní fotky, všechen ostatní program se stává nadbytečným, byť je nesporně sám o sobě velmi zajímavý.

Aktuální reprezentativní výběr na výstavě obsahuje 157 fotografií a kurátorkou výstavy je Kateřina Bečková. Muzeum hlavního města Prahy na Poříčí (stanice metra Florenc) je otevřeno denně kromě pondělků od 9:00 do 18:00 hodin (každou poslední středu v měsíci do 20 hodin). Základní vstupné je 150 Kč, držitelé pražské Lítačky platí 130 Kč, senioři nad 65 let 80 Kč, děti a studenti 60 Kč. Fotografovat v prostorách muzea se smí bez blesku a bez stativu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za váš komentář a těším se zase brzy na shledanou.