Poté, co jsme si odskočili do oblasti českého a československého filmu v článku o skvělém filmu režiséra Karla Kachyni Ucho, vracíme se k obrazu - tentokrát doprovozenému pár nepříliš vážnými verši. Sice jsme po náročné zážitkové večeři k významnému jubileu dámy, která mne zná tak dlouho jako žádná jiná, šli potemnělými ulicemi v centru Prahy trochu těžkým krokem (já samozřejmě tradičně těžší o fotoaparát v ruce), ale louže po pestrobarevném dešti jsme překonali bez zaváhání.
Šestnáct let života, víc než 2500 autorských článků a asi dvakrát tolik vlastních fotografií - to vše obsahuje můj žánrově velmi pestrý osobní blog. Jsem moc rád, že jste si sem přišli počíst, a věřím, že tu najdete něco, co vám udělá radost. Krásné dny přeje Petr/Čerf.
pátek 29. listopadu 2019
úterý 26. listopadu 2019
Ucho

neděle 24. listopadu 2019
Nedělní miniglosy č.516

pátek 22. listopadu 2019
Fotopostřehy a inspirace z FotoŠkodaFestu 2019
Minulý týden jsem ve speciálním článku krátce představil dvanáct podle mého názoru velmi zajímavých fotografů, jejichž přednášek či workshopů jsem měl to potěšení se v prvním listopadovém týdnu zúčastnit: Pár osobností české fotografie z FotoŠkodaFestu 2019. V článku jsem zároveň slíbil, že se ještě vrátím i k některým praktickým postřehům, které jsem si v průběhu celotýdenní akce poznamenal. Bude to opravdu jen nijak nestrukturovaný výčet vybraných poznámek (sám pro sebe jich mám několik stovek, ale přece vám nevyklopím úplně všechno, to dá rozum, že? :-)) z 29 různorodých akcí, kde jsem měl možnost nahlédnout do různých oblastí fotografie od jemných portrétů až k syrovému dokumentu, od makrofotek z mikrosvěta až k nekonečnému vesmíru v oblasti astrofotografie, od starodávných fotografických technik, kterými si notně zašpiníte ruce, až k poněkud aseptickým postupům digitálního fotografického světa.
středa 20. listopadu 2019
František Langer: Filatelistické povídky
Už jsem tu kdysi psal, že si nemohu vynachválit častá zpoždění vlaků Českých drah na trati z Berouna do Prahy v kombinaci s nádražní knihobudkou. Ano, pořád platí, že obsah většinou tvoří nepříliš zajímavá díla socialistické literatury, která jsou pochybnou ozdobou spousty domácích knihoven a ani zde na nádraží nejdou zrovna na odbyt, ale občas se zde urodí sympatická drobnůstka, která pohladí duši a přiměje vás zapomenout na to, kde jste touto dobou už chtěli být, a dopuštěním váhavé železnice ještě nějakou dobou nebudete. A to byl nedávno přesně případ malé, skoro "kapesní" knížečky Františka Langera Filatelistické povídky, která vyšla v roce 1975 v nakladatelství Československý spisovatel jako bezplatná knižní prémie edice Klíč v tehdy nijak zvláštním, ale z dnešního pohledu závratném nákladu 30 000 výtisků.
Jde o druhé vydání knížky, která poprvé vyšla s ilustracemi Adolfa Hoffmeistera v roce 1964, tedy ještě za života autora - spisovatele, dramatika, dramaturga, ale také lékaře, legionáře z 1. světové války, který se ve Francii a Anglii zapojil i do bojů 2. světové války, nositele významných válečných vyznamenání a také brigádního generála. A je, myslím, příznačné, že druhé vydání ilustroval Jiří Švengsbír, český rytec, grafik a tvůrce mnoha poštovních známek. O poštovních známkách, o vášni spojující ty, kteří známky sbírají, a hlavně o neobyčejných příbězích se známkami spojených totiž tato knížka je, jak už ostatně plyne z jejího názvu.
neděle 17. listopadu 2019
Fotoreportáž z demonstrace na Letné

čtvrtek 14. listopadu 2019
Pár osobností české fotografie z FotoŠkodaFestu 2019
Stejně jako v loňském roce jsem jeden celý listopadový týden věnoval fotografickému festivalu v rozlehlých prostorách firmy FotoŠkoda nedaleko pražského Václaváku. Byla to pro mě nejspíš jedna z posledních příležitostí, jak využít program dnes už tradičního festivalu opravdu plnohodnotně, protože když člověk chodí přes den do práce, dostane se pouze na večerní a víkendové akce. Tak jsem si letos každý ze sedmi dnů festivalu poskládal z přednášek a workshopů od rána až do pozdního večera a mohl jsem si dovolit ten luxus vybrat si kromě témat, která se bezprostředně týkají mých vlastních fotoaktivit, i témata z oborů fotografie, které nejspíš sám nikdy prakticky nevyzkouším, ale mohou pro mě být taky nějakým způsobem inspirující, ať už fotografickými postupy, způsobem vidění nebo "jen" zajímavými lidmi, kteří se těmto oborům věnují. A protože i mezi zdejšími návštěvníky je dost lidí, kteří sami fotí a o fotky se zajímají, vybral jsem pár postřehů a tipů, které jsem během bohatého programu pochytil a které se nejspíš pokusím sám při svém focení vyzkoušet, ale hlavně doporučím vaší pozornosti některé zajímavé osobnosti, které jsem měl během festivalu to potěšení pro sebe buď nově objevit nebo lépe poznat.
úterý 12. listopadu 2019
Haiku ranní jinovatky
Nad korytem Berounky v místech dobřichovické lávky, kde místní pavouci každý rok až do pozdního podzimu spřádají své sítě, prakticky bez ustání vane vítr. Nemohu si tedy vzít k srdci jedno z ponaučení z nedávného FotoŠkodafestu, které jsem si odpovědně zapsal, že totiž fouká-li vítr, makrofotograf balí fidlátka a jde domů. No ale řekněte - copak já jsem se svými 178 centimetry nějaký makrofotograf?
Podzimní mlha vykouzlí často na posledních pavučinách sezóny pěkně uspořádaný šperk z krůpějí rosy. Ten následující, který bych snad - inspirován tvarem výsledného artefaktu - nazval Dvouocasá kometa, jsem vyfotil na dobřichovické lávce koncem října. I voda, ač to - tím, že se po vzoru Marxových proletářů většinou drsňácky spojuje ve větší celky - dokáže dovedně skrývat, umí být ve slabších chvilkách velice křehká a zranitelná. Zkuste se jí v tom intimním okamžiku dotknout a zbavíte svět jedinečného originálu o pár chvil dřív než to udělá z mlhy pomalu prosvítající slunce.
neděle 10. listopadu 2019
Nedělní miniglosy č.515

V tomto týdnu jsem se po drtivou většinu času zabýval nejrůznějšími fotografiemi, starou i nejmodernější fototechnikou a hlavně zajímavými fotografy, k čemuž se tu, doufám, budu moct vrátit v příštím týdnu. Na blogu vyšel jediný článek Večer na zamčeném hřbitově, ve kterém jsem se na pár fotkách pokusil ilustrovat úžasnou dušičkovou atmosféru na nočních Olšanských hřbitovech, kde jsem měl příležitost fotit poté, co se prostor běžným návštěvníkům uzavřel. A z minulého týdne si můžeme ještě jednou připomenout vzpomínkové vyprávění o tom, jak jsem se v očích některých lidí kdysi o jedné pozoruhodné silvestrovské noci převtělil v estébáka (O silvestrovském estébákovi). Na mém fotowebu pak dále pokračují i dvě podzimní fotografické výstavy: Výstava fotografií Karla Zvonečka s názvem ISLAND - země zázraků, kterou mám to potěšení na svém webu hostit, a výběr mých vlastních fotek z letošního léta.
středa 6. listopadu 2019
Večer na zamčeném hřbitově

neděle 3. listopadu 2019
Nedělní miniglosy č.514

I v tomto týdnu jste si mohli na mém blogu přečíst dva nové články: Prvním bylo vzpomínkové vyprávění o tom, jak jsem se v očích některých lidí kdysi o jedné pozoruhodné silvestrovské noci převtělil v estébáka (O silvestrovském estébákovi) . Druhým byla malá "fotostudie", jak se taky dá fotit během tzv. "modré hodinky" (Modrá hodinka u Karlova mostu). Z minulého týdne snad mohu ještě jednou připomenout další z "kousků v řeči mírně vázané", básničku Podzimní jitřní zvony, která je nejen o podzimních jitrech a ranních zvonech, ale hlavně o jednom pro mě moc vzácném lidském hlasu, který bych nejradši poslouchal od rána do večera, a to ani nemluvím o tom zbylém čase :-). Na mém fotowebu pak dále pokračují i dvě podzimní fotografické výstavy: Výstava fotografií Karla Zvonečka s názvem ISLAND - země zázraků, kterou mám to potěšení na svém webu hostit, a výběr mých vlastních fotek z letošního léta.
pátek 1. listopadu 2019
Modrá hodinka u Karlova mostu

V pondělí na státní svátek jsem se rozhodl, že po nějaké době zase jednou vyrazím fotit do Prahy i se stativem, abych se mohl zdržet do setmění. Původně jsem měl namířeno na Vyšehrad, ale trochu mě zaskočila výluka metra a nechtělo se mi s fotobagáží cestovat komplikovaně s přestupem na autobus náhradní dopravy. A právě v tu chvíli u mě přibrzdil úplně prázdný autobus 207, který jel ovšem na úplně opačnou stranu, k Vltavě, k místům, kam chodím fotit často, takže se ode mne nedá čekat žádný extra originální fotografický výsledek. A znáte mě - když nechám nohy jen tak bezcílně bloumat Prahou, stává se, že nakonec zcela bez mého vědomého přičinění dojdou pod vedením tajemného autopilota až na Kampu ke Karlovu mostu, což je něco podobného, jako když se prstem na mapě vypravuji do nejrůznějších světových končin a nakonec stejně vždycky překvapeně skončím na svém oblíbeném řeckém ostrově Lefkada :-).
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)