
Na tomhle nenápadném místě, kde - jak jsem přesvědčen - nefotí nejspíš vodu nikdo jiný než já, protože tam řeka napohled vypadá příliš obyčejně a nudně, i když pod maskou idylického klidu dříme divokost pohybu i barev, jsem už v minulých letech pořídil pár fotek, které se ukázaly být docela zajímavé. Nejenže byly součástí mé loňské dobřichovické výstavy, ale jedna z nich se právě minulý týden spolu s dalšími třemi obrázky odjinud objevila v novém vydání prý celkem renomovaného fotografického dvouměsíčníku F-Stop Magazine, které je tentokrát celé věnováno tématu Abstrakce: F-Stop Magazine: Abstraction 2019.
Samozřejmě mě potěšilo, že se i moje fotky staly součástí veliké skupinové on-line výstavy, na které se podílí stovka fotografů z více než 30 zemí celého světa. I díky tomu jsem měl hned dobrou motivaci překonat svou lenost, vrátit se "na místo činu", podívat se, jak se tam od posledního focení proměnily říční proudy, a vyzkoušet, jestli docela ostré podzimní slunce není možné využít pro nějaké zajímavé světelné hrátky. Pár nových fotek vzniklo a myslím, že asi tak tři z nich se snad dají bez velké ztráty fotografické cti použít i veřejně, což tímto článkem činím.
Pro první fotku jsem použil extrémně silný neutrální šedý filtr, který zeslabuje světlo vstupující do fotoaparátu 32000x. Výsledek je sice barevně střízlivější než u fotky č.2, ale nepovedlo se mi zachytit tolik faset dopoledního podzimního světla, kolik jsem si přál.
Prakticky stejný záběr, jen s jiným použitým ND filtrem (není tak drsný jako ten z předešlé ukázky, světlo zeslabuje "jen" 1000x), který ovšem není tak docela ND (neutral density), protože obraz víc posouvá do teple zlatohnědých tónů. I z toho důvodu ho rád používám; do podobného podzimního rozjasněného dopoledne u vody je jako dělaný, zvlášť když máte rádi pochoutky s karamelem :-).
Karamelové proudy
Překážka z několika říčních kamenů a naplaveného zaklíněného kusu kmene (ano, ten tu posledně ještě nebyl a setrvá nejspíš jen tak dlouho, dokud ho větší voda zase nepošle dál ku Praze) proud světla na řece nejenže nezastaví, ale dokáže ho převést na zcela jiný tvar a náležitě ho zdůraznit. Jedná se o stejné kameny jako na předchozích fotkách, jen snímané objektivem s menší ohniskovou vzdáleností, aby se do záběru dostala větší část řeky včetně náznaku zrcadlení stromů u říčního břehu.
Světlo se nedá zastavit (převedeno na černobílou verzi z původně infračerveného záběru)
Všechny předchozí fotky využívají boční světlo zleva, ale jiskřící hladina vysloveně sváděla k tomu nebát se a jít slunečním paprskům víc naproti. Slunce už po mrazivém ránu stálo před polednem docela vysoko a odlesky od hladiny byly tak intenzivní, že jsem musel - i když to hlavně kvůli špatným návykům a nejspíš ke své vlastní škodě dělám jen výjimečně - pro tuhle fotku využít na objektivu sluneční clonu.
Stínohra na Zlaté řece (převedeno na barevnou verzi z původně infračerveného záběru)
Již odpoledne se obloha nad Dobřichovicemi zatáhla, sluneční paprsky přestaly dovádět ve vlnách řeky a stáhly se do hluboké ilegality a začalo docela vytrvale pršet. Aspoň se řeka po suchém létě zase postupně trochu naplní a až přijdu na své oblíbené místo s maličkou říční peřejí příště, bude tam zase všechno jinak.
Budiž pochválena pestrá různorodost skutečnosti kolem nás :-).
P.S.: Od minulého týdne jsou na mém fotowebu k prohlédnutí dvě nové on-line výstavy:
1. Výběr z mých vlastních fotek pořízených během letošního léta: Výběr fotek - léto 2019
2. Výstava fotek Karla Zvonečka z krásné islandské přírody: ISLAND - země zázraků
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji za váš komentář a těším se zase brzy na shledanou.