Pozn.: Dnešní téma je o něco štěpnější, než se vejde do jediného článku, takže si snad teprve podruhé v historii svého blogu dovolím rozdělit text na dvě části. Snad by to nemělo moc vadit, když navíc v neděli kvůli speciálnímu slavnostnímu programu tohoto víkendu ohlášeně nevyjdou tradiční Nedělní miniglosy.
Hodně lidí je přesvědčeno, že události, jichž se kdysi dávno osobně účastnili, mají v hlavě zafixované napořád a i po dlouhých létech by uspěli jako hodnověrní očití svědci. Nevím tedy, jak to máte vy ostatní, ale za sebe tomu nevěřím. Domnívám se, že paměť si po dlouhé době přesně vybavuje určité ostrůvky skutečnosti, které měla opravdu dobrý důvod uchovat, nicméně přesné propojení mezi těmito ostrůvky je už zamlženo dlouhým odstupem a pozdějšími událostmi a zkušenostmi. Vlastně si v hlavě daný příběh postupně nenápadně obrábíme, takže od hmotného těla toho, co se opravdu odehrálo, postupně odlétávají špony reality, které končí v prachu zátočin propojujících paměťové buňky. Jsem sice přesvědčený, že skutečnost je do posledního detailu schovaná a dobře uložená kdesi v "datovém skladu" naší paměti, odkud dokáže v nečekaných souvislostech vykukovat, až z toho pomyšlení, co všechno tam někde musí být, někdy bývá člověku ouzko, ale snaha cíleně nahlédnout do takového "skladu" mi trochu připomíná snahu jistého zeměměřiče K. dostat se k vrchnosti na místní zámek :-). Protože je ale důvodné podezření, že s postupujícím časem to bude spíš horší než lepší, řekl jsem si, že se k 35. výročí listopadových událostí pokusím aspoň zčásti a v bodech zrekonstruovat průběh svého 17. listopadu 1989. Byl to v tom roce pátek, na který navazoval víkend. Jak se ukázalo, můj první víkend po začátku povinné vojny, který jsem mohl strávit mimo zdi kasáren.
Jisté je, že ráno, dopoledne a časné odpoledne u mne toho dne proběhlo v Dašicích, což je obec kousek od Pardubic. V této nevelké obci kdysi sídlil vojenský útvar, ke kterému nás bylo asi dvacet vojáků základní služby s jedním důstojníkem odveleno na brigádu z našeho tehdejšího hlavního útvaru v Janovicích nad Úhlavou (jak byla skoro celá naše jednotka v den svátku 28. října při přesunu z Janovic do Dašic zatčena na plzeňském nádraží kvůli mému odznáčku v podobě československé vlajky, jsem kdysi na blogu napsal v článku O průšvihu s vlaječkou). Po ranním nástupu jsme se převlékli do "brigádnického", nafasovali jsme krumpáče a šli - s přestávkou na oběd - až cca do dvou odpoledne kopat výkopy pro novou silnici, po které se měla pohodlněji přemisťovat technika tehdejšího místního raketového útvaru. Mimochodem, tato pracovní zkušenost mi byla mnohokrát k užitku v okamžiku, kdy mě různí internetoví diskutéři v návalu zlosti nad našimi rozdílnými pohledy na svět posílali dělat konečně něco užitečného "k lopatě", protože jsem mohl kdykoli říct, že (pravděpodobně jejich) práci s lopatou a krumpáčem jsem už celkem v pohodě zvládl, takže je čas, aby teď oni předvedli, jak jsou schopni zvládnout tu moji.
U jednotky jsme byli dva absolventi VŠ a po práci jsme byli pozváni k našemu veliteli, který nám slavnostním hlasem oznámil, že jeden z nás bude moct odjet ještě dnes odpoledne na víkendový "opušťák" domů (na vojně jsme byli od 1. října a byla to naše první šance podívat se domů), ten druhý pojede příští víkend. Tak jsme si s kolegou na místě "střihli" a já vyhrál, což jsem tehdy bláhově považoval za úžasné štěstí. Mimochodem, přesně týden nato jsem musel své prvotní nadšení přehodnotit, protože původně "poražený" kolega o příštím víkendu zažil doma v Praze ty nejemotivnější okamžiky "sametové revoluce" osobně na Václaváku a na Letné, kdežto já byl tou dobou zavřený ve vymrzlém dašickém baráku s poblikávající televizní obrazovkou napájenou provizorně bůhvíodkud, protože se nás oduševnělí vojenští náčelníci snažili vypínáním elektrického proudu ochránit od vlastizrádného dění za kasárenskou zdí. Taktak jsem stihl připravit se na odpolední autobus do Pardubic a zavolat své tehdejší dívce do Prahy, že má zrušit všechny původní páteční plány, protože zcela mimořádně a neočekávaně přijedu do Prahy. Sice s ne takovým nadšením, jaké jsem si představoval (pravé důvody jsem pochopil o něco později), ale plány opravdu zrušila. Sraz jsme měli v pět na Starém Městě, kde jsme se měli domluvit, jestli máme nějakou šanci zůstat společně v Praze (to neklaplo) nebo budu večer pokračovat domů do Plzně. Nevýhoda byla, že jsem mohl na opušťák jet jen v uniformě, ve které jsem se mezi normálními lidmi cítil děsně a že jsem v pondělí ráno před zahájením směny musel být zase zpátky u své čety a u svého krumpáče. "A bacha, ať se k něčemu nepřimotáte, četaři Vápeníku!" pohrozil mi náš nadporučík. "Prej se má v Praze zase něco dít, řikali," dodal skoro šeptem.
Dostal jsem na cestu papír, že smím až do pondělního rána opustit svou posádku, a vydal jsem se vstříc dobrodružství normálního světa. Normálního? Byl přece teprve 17. listopad 1989 odpoledne...
Když jsem se v pondělí ráno hlásil zpátky do práce, všechno vypadalo na pohled stejně jako v pátek, ale ve skutečnosti už bylo všechno jinak. "Já to věděl, že vás nemám pouštět domů!" láteřil po pár dnech nadporučík. "Chvilku ho člověk pustí z očí a už je revoluce!!" :-)
(pokračování příště)
Prostě se to tak někdy vyvrbí, že si člověk myslí že stráví poklidné rande, ale situace se tak nějak zvrtne a hned je z toho dějinná událost ....
OdpovědětVymazatS pozváním na dějinnou událost bych býval mohl mít větší úspěch než s obyčejným pozváním na rande :-).
VymazatA co na to dívenka, určitě měla jiné představy. Jo člověk míní, pánbůh mění, nebo dějiny?
OdpovědětVymazatAno, časem se ukázalo, že měla podstatně jiné představy, ale to je vždycky lepší, když se na to přijde včas.
VymazatNebylo moc obvykle, aby se sovětského, kde byly už tenkratabsolventi na vojně oháněli.krumpacem...Ale já sloužil o rok dříve, ...to chodili na jaře 1989 speciálně určené dvoučlenné hlídky za člení nebo kandidátů KSČ, poddůstojník nebo absolvent a normální zakládaku ..jednou zadrželi nějakou dezorientovaní starší dámu.trikolora na PVS musela být nahrazena rudým pásem....Na druhé straně kromě Obrany lidu, která se nedala číst, byl v kasárnách k dispozici Sputnik, překlad
OdpovědětVymazatSovětského Sputniku, kde byli už tenkrát články o neoprávněnosti vstupu vojsk roku 1968, v,stoueni na svazu spisovatelů, že ve Švýcarsku a Kanadě je více socialismu než v SSSR .No byla to "hodina mezi psem a vlkem"
VymazatZákopníci (sapéři) jsou páteří každé armády.
VymazatMusím se někdy do Dašic zajet podívat, jestli ta mými mozoly vystavěná silnice ještě funguje :-).
VymazatZákopníci a zákopčaníci...
VymazatTo neděláte dobře, pane kolego, teď je v módě zveřejňovat osobní účast na Národní třídě. Jedna blogerka se třeba chlubila, že dostala pendrekem, ale že jí to nebolelo, protože to bylo přes kabelku... :-) Nebo že by? Počkám na pokračování.
OdpovědětVymazatPokud si pamatuji, ochrannou kabelku jsme nefasovali :-). Zpětně to vypadá, že na Národní třídě bylo nejmíň 100 tisíc lidí
VymazatUž není otázka kdo tam byl (snad každý) ale kdo tam nebyl? To teprve bude zajímavé...
VymazatTak to abychom tě nepouštěli z očí, jestli takhle funguješ v každé době! :-)
OdpovědětVymazatPřesně, na mě je třeba si dávat pozor :-).
VymazatPoslední věta je skvělá! :)
OdpovědětVymazatJá si z toho dne moc nepamatuji, bylo mi jedenáct. Vím jen, že ten den přijela teta z Polska, a že nás, děti, večer mámy nechaly doma samotné, a jely někam do Hanychova, části Liberce, kde se události vysílaly na velké plátno. O tom, že proběhla nějaká revoluce, jsem neměla ani tušení, ale že se něco děje, jsem poznala podle toho, že jsme ve škole najednou nesměli říkat soudružko učitelko :D.
No, já šel ještě na přelomu listopadu a prosince "do basy" za to, že jsem důstojníkům odmítal říkat "soudruhu" podle vojenského řádu :-). Ten den, co jsem z basy vyšel, pak přišlo oficiální nařízení, že ze všech soudruhů se ze dne na den stali pánové a kdo jim bude říkat "soudruhu", půjde do basy :-).
VymazatNa 17. listopad 1989 žádnou zvláštní vzpomínku nemám, byl to pro mě úplně všední den, až ze zpravodajství jsem zjistil, že se něco děje. Na vlastní kůži jsem ale zažil Palachův týden, protože zrovna tehdy jsem celý týden byl na počítačovém školení na ČVUT v Dejvicích, které vždy trvalo do 4 odpoledne, pak jsem jel do centra, a tak mohl poznat plný Václavák, slzný plyn, útěky před "pořádkovými" silami do bočních ulic, jako kdyby šlo o život, ...
OdpovědětVymazatJsem zvědavý na pokračování.
No vida, tak to máme společné zážitky :-). Myslím, že mám ještě někde v archivu lístky do kina na představení Filmového festivalu pracujících, které jsme si kupovali na každý den Palachova týdne v bláhovém domnění, že když nás jako vysokoškoláky v páťáku vyhmátnou z davu, mohli bychom je uplatnit jako zákon nenarušující záminku naší přítomnosti na Václaváku. Mimochodem, z těch kin kolem náměstí už, myslím, funguje pouze Lucerna, když tedy pominu skutečnost, že v jednom z kinosálů je knihkupectví Luxor :-).
VymazatTa věta, že tě neměl pouštět je parádní...
OdpovědětVymazat