čtvrtek 25. listopadu 2021

Tělo Cyrilovo

Původně to nějakou dobu vypadalo, že dnes do rubriky haiku přibude nová tanka, ale nakonec se ukázalo, že se mi tentokrát nechce nechat se omezovat formou, a taky jsem chtěl sem tam přihodit i malý rým, protože se mi v posledních pár dnech zdálo, že se prostě věci celkem rýmují, což by se mělo někde projevit a japonský styl mi na to připadal příliš "suchý".

 

Tělo Cyrilovo

Provoníš ticho kostela,
kde jen ve zdánlivě hlavní roli
vznáší se tělo 
    tělo Cyrilovo.
 
Vzdálené tóny slabé
ať už jdou odkudkoli
opraví pro mě bibli:
Na počátku
    je vždycky tvoje slovo.
Ať právě hladí
        či škrábe.


Pozn.: A co vám můj blog - pokud ho ještě neznáte - může nabídnout? Kromě pravidelných týdenních glos politického a společenského dění najdete na blogu např. cestopisné reportáže z Japonska, z Řecka, a dalších míst, jsou tu i - věřím, že většinou humorně laděné - úvahy a fejetonypovídkybásněhrátky s češtinouhaikuvzpomínková vyprávěnípovídání o knížkáchfilmech či pražských zákoutích a také celá řada fotografií doprovázejících četné fotočlánkyPokud vás na mých stránkách něco zaujme, neváhejte a dejte o mém blogu vědět i dalším lidem, které by mohly moje články potěšit. Děkuji, opatrujte se a těším se s vámi zase brzy na shledanou.

19 komentářů:

 1. Dýchl na mě smutek. Nejsem si úplně jistá proč, ale cítím ho tam. Nezbývá než doufat, že se pletu, a dodat, že básnička se moc povedla :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tentokrát nemám osobně k smutku žádný důvod. Ale možná se tam nějak nepřímo odrazil ten letos podivně napjatý předadventní čas

   Vymazat
 2. Ticho podporuje levitaci
  aniž by potřebovalo transparenty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem měl chvílemi pocit, že měl to trošičku nadnáší :-).

   Vymazat
 3. Připomnělo mně to název jedné knížky (snad dětské) z dávných věků, jmenovala se Kde jsi Cyrile?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se do toho při psaní trochu motala cyrilice, ale nakonec jsem ji radši vystrnadil, abych zbytečně neodváděl pozornost jinam.

   Vymazat
 4. Asi budu za totálního nevzdělance, ale kdo je Cyril? .... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden chlapík, co se spolu se svým kámošem kdysi rozhodl, že budoucím pokolením ve středu Evropy zařídí jeden den pracovního klidu :-).

   Vymazat
  2. A já myslel, že narážíš na Crhu:
   Slovanskou (českou) podobou jména Cyril je Crha (Wikipedie).
   (Crha - blíže viz https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Anton%C3%ADn_Crha )

   Vymazat
  3. Škoda, že hokejový brankář Jiří Crha nebyl křtěný Konstantin :-).

   Vymazat
 5. Ty vole, já jsem debil! Jak jsem teď z blblá ze všech možnej zpráv o všech možnej celebritách, se všemi možnými jmény kterým člověk nemá šanci se na netu vyhnout, tak jsem si vlastně vůbec neuvědomila holou skutečnost. Že nás Cyril s Metudem naučili psát!!! Tak kdyby ta básnička byla uveřejněná v červenci, tak to by mne trklo hned. Ale před vánoci, kdy se to tu svatými jen hemží .... no já vím, nevokecám to...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předpokládám, že Vánoce se kvůli epidemii posunou o jeden slunovrat, tak si dělám rezervu, aby pak těch svátků nebylo moc najednou :-).

   Tady je vidět, jak se poměry mění. Dnes kdyby Cyril s Metodějem nenavštívili dostatečný počet televizních talk show nebo aspoň netančili ve Stardance, nikdo by o nich nevěděl.

   Vymazat
  2. Ať tak či tak, tohle faux pas prostě nenapravím..... Jo, vánoce v létě, advent na jaře a letní dovolená v zimě. Už se těším

   Vymazat
  3. Vendy, moc díky, jak já se teď nasmála! :)

   Vymazat
  4. Ano? Tak to jsem ráda. Většinou se směju já tvým trampotám! ;-)

   Vymazat
 6. Dýchla na mě atmosféra z doby, kdy jsem psala minipovídku na písmeno C. A tak si říkám, je možné, že se můj hlavní hrdina nejmenuje Cyril, ale Carl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když si vezmeme příklad z Babičky, mohl by to být Cyrl :-).

   Vymazat
 7. Náladou trošku připomíná Proglas, ale Konstantin nebyl ani zdaleka takový poeta jako čerf haikař!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemaje blogu, nebyl Konstantin Filosof tak vypsaný :-).

   Vymazat

Děkuji za váš komentář a těším se zase brzy na shledanou.