Stránky

čtvrtek 31. července 2014

Japonsko - Den 14.: V Tokiu pod mostem?

Dnešek pro mne měl představovat dvojité loučení. Jednak je třeba se v dobrém rozloučit s Hokkaidó, protože přes malé úvodní rozpaky se nakonec všechno obrátilo v dobré a strávil jsem tam krásných šest dní. Stejně tak jsem se dnes měl rozloučit s Tokiem, které jsem vlastně letos navštívil 3x, i když teď naposledy jsem se ho měl jen zlehýnka dotknout a nepobýt v něm déle než je nezbytně nutné. Nezbytně nutné pro co? Inu, milí přátelé, pro cestu za Fudži. Dalším bodem programu byl proto - vojenskou terminologií - zrychlený přesun z Hokkaidó až pod tu nádherně souměrnou horu. Docela pěkná dálka a docela komplikovaný transfer.

Jak komplikovaný, to jsem začal zjišťovat až v okamžiku, kdy jsem se na něj začal chystat. Letadlo totiž odlétalo z letiště v Chitose poměrně pozdě, až v půl třetí odpoledne, to abych si ještě mohl i na poslední chvíli Hokkaidó užít. Jenže už jsem si stejně moc neužíval, protože mi v hlavě začalo strašit, jak to všechno stihnu. Do cesty jsem si totiž postavil poměrně komplikované puzzle, jehož jednotlivé dílky do sebe sice mohly zapadnout, ale - popravdě - byla by to opravdu velká náhoda a velké štěstí:

středa 30. července 2014

Japonsko - Den 13.: Peklo přímo pod nohama (Noboribetsu, Jigaku-Dani)

Kdysi si pánové Werich s Horníčkem dělali legraci z Francouzů, že nevyslovují Há, takže "vo HOdně přijdou, například nemůžou HOdnotit". Kdybych to aplikoval na Japonce, je možné u nich najít něco podobného, protože pro změnu nevyslovují eL a místo toho používají eR. Kdyby byl Nabokov Japonec, nevznikla by tedy Lolita, ale Rorita, nepije se tu kola ale kora a kdyby - nedej bože - slavné večerníčkovské pohádky nenatočili Poláci, ale Japonci, mohly by se jmenovat Borek a Rorek (tedy v japonské slabičné praxi spíš Boreku a Roreku). Těžko tedy říct, jestli peklo je u Japonců něco podobného jako u nás, když jde vlastně o pekro. Podle toho, co jsem dnes viděl, ale platí, že s japonskými čerty obzvlášť nejsou žerty. Zatím dobře slouží, ale sílu, sílu tedy mají. A hlavně - těch vstupů do pekelné říše je v Japonsku spousta, na mnoha místech energie nahromaděná v pekelných kotlích vaří, bublá a pálí a vystupuje na povrch. 
 

úterý 29. července 2014

Japonsko - Den 12.: Setkání s duchem Ainů (Sapporo, Shiraoi)

Po dvou dnech, kdy jsem měl program pevně naplánovaný, přišel pro změnu opět jeden den, o kterém jsem neměl úplně jasnou představu a záleželo, jak se vše teprve "vystříbří". Protože jsem ale opouštěl své dosavadní jediné útočiště na ostrově Hokkaidó - Sapporo, došlo mi, že jsem si ho vlastně ani pořádně neprochodil - pouze jsem ho měl jako základnu pro výlety po ostrově a když by býval čas na zkoumání, zuřil tu právě liják. A tak jsem vstal o něco dříve, abych se ještě stihl aspoň se Sapporem dobře rozloučit, když už to přivítání bylo všelijaké. Hodně jsem toho sice viděl z autobusu při obou svých výletech, ale znáte to - co si člověk neočichá sám... A tak ještě než jsem kolem desáté vyrazil vlakem o dům dál, vzniklo v centru pár fotek. 
 

pondělí 28. července 2014

Japonsko - Den 11.: Je libo levandulovou svíčkovou? (Asahikawa, Furano)

Myslíte si, že byste si mohli zamilovat svíčkovou s chutí levandule? Že trochu váháte, protože levandulová vůně k takovému masu a k omáčce moc nejde? Moc přemýšlíte. Japonec - tedy ten, který by nakrásně měl rád svíčkovou - by si její levandulovou variantu jistě zamiloval. Ale pěkně popořádku...

Druhý den po sobě jsem měl celodenní skupinový výlet. Ten včerejší se moc nevydařil, pokud jde o počasí, ale dnešek sliboval aspoň v tomto ohledu od přírody mnohem vlídnější zacházení. A tak jsem přisedl do autobusu se čtyřiceti Japonci a třemi Číňany jako reprezentant zbytku světa a vyrazili jsme společně na dlouhou projížďku po centrálním Hokkaidó. Nejenže uvidím, jak to uvnitř ostrova vypadá, prohlédnu si místa, o kterých jen slýchám v televizi (třeba Furano) a nakouknu do místních hor, abych si prohlédl správná homolkovská panoramata, ale ještě budu mít v ceně procházku po zoologické zahradě Asahiyama a prohlídku květinové farmy, protože centrální hokkaidští zemědělci se v posledních letech vrhli na pěstování květin a jde jim to sakra od ruky.

neděle 27. července 2014

Japonsko - Den 10.: Živly pod zemí i nad ní (Jezera Shikotsu a Toya asopka Usu)

Na dnešek jsem měl dojednaný první ze dvou výletů po Hokkaidó. To je jedna z mála příležitostí, kdy někam nejedu sám, ale jako součást organizované tlupy, která bývá docela různorodá, v našem případě čtyři Indové, šest Japonců, já, průvodkyně a řidič. Docela by mě zajímalo, od kolika lidí se takový výlet pořadatelům vyplatí, protože si dobře pamatuji na dávný výlet do Nikkó, kde se o nás dva účastníky staraly dvě průvodkyně.

Ale tentokrát nebylo ani moc jasné, jestli vůbec cestou něco uvidíme. Sobotní oblačnost totiž ani trochu neustoupila, naopak, zmohutněla a zakryla vše jednotnou šedou clonou, takže - kdybych to kdysi neviděl na vlastní dětské oči - nikdy bych nevěřil, že kolem Sappora jsou nějaké kopce, kde by se mohly konat závody v lyžování. Ono to pořádání zimních akcí v Japonsku (často právě na Hokkaidó, kromě Sappora např. ve Furanu) bývá vůbec trochu adrenalinová záležitost. Většinou se zpočátku nemůže soutěžit, protože je moc teplo a pořadatelé přemýšlejí, jestli si místo pořádání světového poháru v lyžování nezačít vydělávat pěstováním pomerančů. Pak začne hustě sněžit a to se - to dá rozum - taky nedá soutěžit, když sněží opravdu hustě. Sněžení trvá několik dní a pak se konečně udělá nádherně, jenomže se zjistí, že za těch pár dní nasněžily čtyři metry sněhu a rozhodně se nedá soutěžit. No a zdá se, že podobné s počasím je to na Hokkaidó i v létě.

sobota 26. července 2014

Japonsko - Den 8.a 9.: Nekrmte opice (vodopád Akiu Otaki, cesta naHokkaidó)

Sedím na letišti Haneda v Tokiu a čekám na to, až mě pustí spolu s dalšími lidmi do letadla směřujícího na Hokkaidó, konkrétně do Sappora. Pro tyto dny je to asi nejlepší varianta, protože Honšú zalila vlna veder. Nad Hokkaidó se ale vlní jakási oblačná formace a severní ostrov hlásí pokles teplot až někam k dvacítce a možná i pod ni. Zčistajasna je to na svetr, což je dobře, protože ho, sakra, nevezu jen tak na projížďku, ne?

Sluníčko jsem pocítil už včera, horko bylo od rána a tentokrát žádný milosrdný mlžný opar. Původní plán pracně vymyšlený cestovní kanceláří - tedy cestu na sever do Morioky a Miyagi a obdivování krásného pacifického pobřeží - jsem obratem pár mozkových buněk zrušil, bylo to hodně náročné na cestování a na čas. Protože mě ale během výletu do Jamadery velmi zaujalo členité vnitrozemí, požádal jsem o spolupráci velmi snaživé dívky z hotelové recepce, které měly opravdu dobrou vůli mi pomoci, ale narážely na drsnou jazykovou bariéru a moc se jim ulevilo, když jsem přistoupil na kompromis, že čísla můžou říkat japonsky, protože to zvládnu líp než přemýšlet, co asi chtěly říct v jejich "japlish". Společně jsme připravili náhradní program, konkrétně fotografický výlet k vodopádu Akiu Otaki.

čtvrtek 24. července 2014

Japonsko - Den 7.: Pro milovníky schodů (chrámový komplex Jamadera)

Taková kapela "Nahoru po schodišti dolů band" by se na takovém místě musela dokonale vyřádit. Stačí dole zaplatit drobný poplateček 300 jenů a máte před sebou k individuálnímu zkoumání veliký chrámový prostor s mnoha různými objekty. A podotýkám, že nejde jen o stavby, ale i o všudypřítomné kamenné objektíky, sošky, nápisy vytesané do kamenů nebo namalované na skále. Jen všechny ty objekty jsou spojené soustavou schodů, kterých je odspodu až k nejvyššímu z nich celých 1000. Také vám to napůl pokorně a napůl škodolibě ukazují průběžné cedule, které počítají, že výškou a námahou zatemněná mysl nebude schopna ani nejjednodušších matematických úkonů, takže se vždycky dozvíte, kolik schodů už máte za sebou a kolik vám jich ještě zbývá. Ale to se počítá jen hlavní schodiště, ne různé odbočky a zákoutí, do kterých je možné ještě cestou vzhůru nakouknout.

středa 23. července 2014

Japonsko - Den 6.: Role náhody v plnění snů (Sendai, Matsušima)

Jak už jsem se zmiňoval včera, odfrčel jsem na sever do oblasti, které se říká Tóhoku, konkrétně do města Sendai. Přesun byl celkem v pohodě, jen znovu narážím na to, jak mají šinkanseny nešikovně zařízené skladování velkých zavazadel - prostě podobnost s letadly je veliká a na velkou bagáž prostě v normálním voze není místo. Když jsem se poptával, Japonci berou jako samozřejmost, že se zavazadlo dá poslat napřed. No, nic ve zlém, chápu, že Japonsko není les Řáholec, kde si zločinci řádí, jak se jim zlíbí, ale mám tendenci u svého kufru být co nejblíž. Uvidíme, hodinové vyjížďky do vzdálenosti cca 300 km mě neděsí, delší cesty mě teprve čekají.

úterý 22. července 2014

Japonsko - Den 5.: Rybí trh v Cukidži

Dnes jsem prožil na svých toulkách Japonskem velmi různorodé chvíle, některé rozlazující, jiné naopak nebývale potěšivé. Usmyslel jsem si totiž ráno na rozloučení s Tokiem navštívit rybí trh Cukidži, což je vlastně obrovská tokijská fabrika na zpracování ryb. Každý pracovní den na trhu Cukidži začíná aukcí vylovených tuňáků, které je nutno co nejrychleji přemistit na správná místa spotřeby - do restaurací. Aukce začíná v pět a já se rozhodl se tam jít podívat s fotoaparátem. Dokonce jsem si večer předem zjednal taxíka, neb metro v tak časných hodinách již ani ještě nejezdí. S fotovýbavou a nezlomným úsměvem jsem přišel právě v době, kdy vyvěšovali ceduli popravující jedním šmahem moje záměry: "Rezervace už nově nepřijímáme!!". V hloučku kolem postávala asi dvacítka šťastlivců, na které se dostalo a kteří právě fasovali od uniformovaných slušivé reflexní vesty jako školáčci na výletě (nějak se přece musím odreagovat, že nejsem mezi nimi, ne?).

Byl jsem naštvaný. Spal jsem jen dvě hodiny, utratil jsem nemalé peníze za taxík a teď jsem byl sám v probouzejícím se velkoměstě a neměl jsem paradoxně ani co fotit, protože světelné podmínky ještě nebyly dobré, ale hlavně - NIC SE NEDĚLO. Jediné místo, kde se něco dělo, byla právě tržnice Cukidži. Rozhodl jsem se tedy, že když nemůžu vidět všechno, zkusím i tak vidět co nejvíc a od hlavního vchodu jsem se přestěhoval k bočnímu vjezdu, kde žádní uniformovaní strážce nestáli a kde jenom přejít křižovatku bylo pro neznalce místních poměrů o život. Areálem tržnice zběsile poletovaly malé "ještěrky", které podle prazvláštních pravidel neustále vozí cosi odněkud někam, vozí to překvapivě rychle a jsou velmi mrštné: Zatočí o 180 stupňů skoro na místě, takže je třeba dobře hlídat, že to, co před chvilkou jelo před vámi ve stejném směru, najednou střelhbitě neotočilo jako vyprovokovaný býk a neřítí se teď přímo na vás.

pondělí 21. července 2014

Japonsko - Den 4.: Od zenových chrámů k tsunami (Kamakura)

Včera jsem vám upřel jeden zajímavý zážitek ze čtvrti poblíž vyhlídkové věže. Zastavil mne totiž starší pán a anglicky se mě ptal, odkud jsem. Občas se tak lidé ptávají, buď jsou zvědaví anebo si chtějí procvičit angličtinu. Jakmile jsem řekl, že jsem z České republiky, pán zajásal a hned že musím jít s ním, že ostatní budou mít velkou radost, když přijde někdo z takové dálky a jestli prý mám rád budhistické chrámy. Když prý půjdu s ním, hned za rohem totiž jeden takový je, je krásný - jen není zvenku vidět. Nu což - kdyby se mi to stalo v Bronxu a nabídku by mi dal potetovaný frajer s býčí šíjí nahoře se zužující v hlavu, asi bych s ním - pokud by to ještě záleželo na mně - za roh nešel. Ale v Japonsku? Tak jsem si řekl, že když se zážitkům budu bránit, nic nezažiju, a šel jsem. Za rohem už čekalo asi dvacet lidí, kterým můj průvodce řekl, odkud jsem a všichni z toho byli radostí bez sebe a vypadali, jako když už na mne dlouho čekali, a teď, když jsem přišel, mohou konečně začít. Co? To jsem ovšem nevěděl.

Oficiálně mě přivítala jakási hodnostářka či představitelka a dostal jsem obratem ruky tlumočnici do angličtiny. Opravdu mne zavedli do jakéhosi nevýrazného domu, ve kterém byla obrovská místnost zařízená jako centrum chrámu. Chtěl jsem jen zůstat u zdi, nakukovat a do ničeho se nemíchat, ale to už nešlo. Byl jsem posazen doprostřed první řady a tlumočnice mi vysvětlila, že se tady scházejí jako veliká odnož budhistického náboženství a mají z mé návštěvy opravdovou radost. To je nebezpečná věc, u budhistů především, protože nikdy nemůžete vědět, za převtělení koho vás mohou považovat.

neděle 20. července 2014

Japonsko - Den 3.: Čekání na zážitky (Park Ueno, Tokio SkyTree)

To je těžké mít plány! Stejně jakmile ráno vyrazím nazdařbůh do ulic velkoměsta, zbyde po nich jen tichá vzpomínka (tedy po těch plánech, nikoli po ulicích). A dnes jsem vyrazil obzvlášť brzy, abych využil příznivého počasí. Není totiž zdaleka takové vedro, jaké v Tokiu touto dobou bývá, a jako odpustek si město vymohlo, že vždycky kolem páté spustí pořádný několikahodinový liják. Dobře, ujednáno, stihnu dnes vše ještě před pátou.

Abych se zorientoval v okolí svého hotelu, vyrazil jsem podle mapy do parku Ueno. Ne, že by mě tam něco mimořádného lákalo, spíš to byl na mapě dobrý zelený orientační bod. Ale park je velmi rozsáhlý a v mnohém mě mile překvapil. Jsou tam obrovské sakurové aleje, které tu mají hlavní sezónu - aspoň myslím - v březnu, ale v parku jsou i chrámy, prostor pro běhání, pro pejskaře, pro milovníky výstav a muzejí, no a taky pro milovníky zvířat, protože je tu nejstarší a nejpověstnější japonská zoo, jejímž hlavním tahákem je bílá panda. Park je ovšem jako vždy v Tokiu doslova obklíčen rušnou civilizací, v tomto případě hlavně rušným nádražím Ueno.

sobota 19. července 2014

Japonsko - Den 2.: Pachatelé se vracejí

Protože jsem neměl dostatek času na prohlídku města, z Dubaje mi utkvěly především tři věci: První je klimatizační vodopád, o kterém už jsem psal. Druhým je úděsné noční vedro, před kterým nás dlouho chránily klimatizované prostory letiště, ale nakonec jsme museli při nástupu do letadla opustit klimatizované interiéry a pouze vystoupat po dlouhých schodech do obřího - už opět klimatizací vychlazeného - dopravního prostředku. V tom okamžiku jsem poprvé pochopil, že ani sebevětší množství prostředků nevypne působení rozžhavené pouště úplně. Na půl třetí v noci je 36 stupňů opravdu hodně. No a třetí utkvělou věcí jsou tamější mléčné čokolády prodávané v nesčíslných duty-free shopech, protože se do některých speciálních typů přidává mléko velbloudí. Předpokládám proto, že v arabském reklamním světě bude fialová kráva Milka nahrazena fialovým velbloudem Milákem. Ale na dubajské speciality, doufám, ještě dojde na zpáteční cestě.

I druhá část cesty vedla adrenalinovými oblastmi. Jestliže vrcholem včerejška byl přelet Baghdádu a Basry, tedy míst, bez kterých se dlouhou dobu neobešlo žádné televizní zpravodajství a váleční žurnalisté si zde vybojovávali své ostruhy, dnes jsme mohli popustit uzdu své představivosti, když jsme nějakou dobu kopírovali hornatou a z mnoha důvodů nepřehlednou hranici mezi Afghánistánem a Pákistánem, a koneckonců - oázou bůhvíjakého klidu nebývá ani severní Indie nebo hranice Číny s Mongolskem. Ale organismus v konfrontaci s nehezkými představami rychle otupí, čehož jsem hned využil a otupěle jsem si v sedadle dvě hodinky pospal.
 

Japonsko - Den 1.: Rozkouskovaný čas

Dnes podvádím. Nazval jsem článek Japonsko... a přitom toho s Japonskem zatím ještě nemá mnoho společného. To proto, že během dneška jsem se dostal podle plánu jen do Dubaje a Japonsko si tedy musí na premiéru ještě pár hodin počkat. Ono to vypadá odpudivě, když si řeknete, že na letišti v Praze musíte být v pátek v jednu hodinu po poledni a v Tokiu budete v sobotu kolem šesté vpodvečer. Dvacet devět hodin? No to snad ne!!!

Naštěstí je možné při létání použít speciální techniku rozkouskování času: To přijdete na letiště, vystojíte si frontu na odbavení, chvilku se dohadujete, jestli - když se letecká společnost s přísným pohledem ptá na to, zda máte v zavazadle něco elektrického s bateriemi - se počítá i čelovka s třemi tužkovými (nepočítá!), pak hledáte odkud to poletí, pak se pokoušíte na kreditku proklouznout do letištního salónku a protože to vyjde, dopřejete si tam zeleninovou polévku a dvě dvouhubky zdarma a k tomu nádherný výhled na vzlétající kovové ptáky. Pak jdete na kontrolu kabinového zavazadla a trnete, jestli personálu nebude připadat do kabiny moc velké. Pak si na chvíli vytáhnete počítač, že budete psát na blog, ale to už na vás čeká obrovská kovová inteligentní trubka popsaná arabskými (a nejen výsostnými) znaky. A než si ji stihnete pořádně prohlédnout zvenku, najednou už je třeba nastupovat dovnitř, protože dveře se otevírají už 45 minut před startem. Pak se na sebe chvíli mračíte s vedle sedícím Číňanem protože jste si svého souseda (a on zase svého) představovali dočista jinak. No a najednou zjistíte, že se startuje, tři hodiny do odletu utekly jako voda a vy jste vlastně nic nestihli. Nevadí, v letadle bude 6 hodin času, snadno všechno doženete.

neděle 13. července 2014

Nedělní miniglosy č.277

Pozn.: Jak už jsem uvedl v článku Pojeďte se mnou do Japonska!, letos o prázdninách si Nedělní miniglosy vezmou poprvé od svého prvního čísla v únoru 2009 delší souvislou dovolenou. Během své japonské cesty se budu snažit psát pravidelné reportáže, takže - jak doufám - budou mít zdejší čtenáři co číst a bude toho dokonce víc, než je tu v poslední době obvyklé, ale tradičního nedělního týdeníku se dočkáte zase až skoro na konci prázdnin, 24.srpna. Věřím, že se tu se zájemci o téměř hodnověrné nedělní zpravodajství ze žhavé současnosti v tu dobu u 278.vydání Nedělních miniglos opět ve zdraví sejdeme.
---------------------------------
Dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová odpověděla úpřímně na výtky některých českých poslanců, že se přestěhováním do Monaka snaží vyhnout odvádění nezanedbatelných daní. Podle jejího vyjádření dává přednost tomu prohrát v Monte Carlu své poctivě vydělané peníze v ruletě, která má v porovnání s výběrem daní v České republice mnohem jasnější a jednodušší pravidla a figuruje v ní jediná nula.
 

čtvrtek 10. července 2014

O holdování a holtování

Není to tak dávno, co jsem na internetu poprvé viděl napsané slovo "hold" ne v obvyklém významu projevu úcty a obdivu, ale jako běžný povzdech: "Hold co naděláme!" Překvapilo mě to, ale přešel jsem to jako statisticky nevýznamný jazykový výstřelek. Asi jako když na houpačkách na staňkovské pouti bylo napsáno "1 dětsko - 1 Kč" (na množství po Žižkově vzoru nehleďte, bylo to dávno), nebo když mě nápis na farmářských trzích minulý víkend ubezpečoval, že na jahody se u stánku dává "podstivá šlehačka". I když češtině fandíme sebevíc, jsme jen lidé a omyly nám jistě nejsou cizí (mně alespoň určitě ne). Ale počáteční výjimka se začala objevovat stále častěji, špatně napsaných "holdů" postupně přibývalo a zřejmě díky internetově-jazykové řetězové reakci, během které oči snadno přivyknou špatně použitému slovu, už v současnosti "holty" tahají za výrazně kratší konec provazu. Nedělám si žádné velké naděje, že tímhle článkem mohu hovorový a nepříliš česky působící "holt" nějak zachránit nebo mu aspoň pomoci zpět do ringu, ale aspoň mám námět na článek, ne? :-)

Zatímco lidé holdují kdečemu - jedni mocným tohoto světa, jiní alkoholu či hře v kostky, holtuje málokdo. Pamatuji si jednoho takového holtovače - jednoho svého dávného učitele, který skoro v každé větě aspoň jedno slůvko holt, použil: A tak k tabuli holt šel dneska Vocásek, který holt moc neuměl, tak holt se mu zkoušející musel podívat na zoubek. No a my jsme v lavicích pozorně čárkovali, abychom přišli na to, kolik je možné během pouhých 45 minut vyučovací hodiny naholtovat holtů.
 

pondělí 7. července 2014

Nedělní miniglosy č.276

Proti další repríze televizního seriálu z prostředí pražské kriminálky 80. let oficiálně protestoval Brad Pitt, který vzhledem k zanedbatelné velikosti Prahy ve srovnání s New Yorkem a Los Angeles požaduje, aby se dílo uvádělo s upraveným názvem Velký Pittaval z malého města.
-----------------------
Podle názorů předních statistiků není ještě celosvětová intelektuální krize (na rozdíl od té hospodářské) zažehnána. Po velkém propadu na světové IQ burze v roce 2008 se sice pokles celosvětového IQ indexu zmírnil, ale zastavit se ho zatím nepodařilo. "Podle některých optimistických předpovědí, by již v příštím roce konečně mohlo dojít k celkovému intelektuálnímu růstu, který se odhaduje na 0.2-0.4 procentního bodu," řekl nám mluvčí Eurostatu. "To ovšem samozřejmě platí jen v tom případě, že lidé nebudou i nadále blbnout."
 

čtvrtek 3. července 2014

Pojeďte se mnou do Japonska!

Venku už řádí opravdové léto a já odpočítávám poslední dny chybějící do odjezdu na daleký a docela dlouhý výlet. A protože hodlám při své letošní cestě do Japonska - stejně jako při té minulé - znovu zveřejňovat na blogu své aktuální zážitky z objevování krásné a geograficky i kulturně hodně vzdálené země, rád bych vás - stejně jako vaše přátele a známé, kteří o to budou mít zájem, pozval, abyste mne na cestách doprovázeli.

Protože jsem příliš vybíravý a nemůžu cestovat s člověkem, se kterým bych si to nejvíc přál, v posledních letech vyrážím na své výlety - ať už je to pár metrů pěšky kolem Berounky nebo moderním letadlem někam za daleké hory či moře - sám. Má to negativa i výhody, jako všechno na světě. Jednou z výhod je i to, že se rozhoduji sám, kudy dál, a za vše, co se mi cestou přihodí nepěkného, mohu poděkovat jen sám sobě. Smíříte-li se se skutečností, že se budete moct po daleké ostrovní říši rozhlížet jen mýma očima a okem objektivu mého fotoaparátu, že na křižovatkách budu právě já určovat, půjde-li se dál doprava, doleva či rovně, že o tom, zda budu šlapat do kopce, bude rozhodovat výhradně moje odhodlání či lenost, jste srdečně zváni.