Patnáct let života, víc než 2500 autorských článků a asi dvakrát tolik vlastních fotografií - to vše obsahuje můj žánrově velmi pestrý osobní blog. Jsem moc rád, že jste si sem přišli počíst, a věřím, že tu najdete něco, co vám udělá radost. Krásné dny přeje Petr/Čerf.
Stránky
▼
sobota 11. května 2024
Slovní příklad
Víc než dva roky tu nebyla žádná Miniatura, tak sem dnes dám jedno rychlé "mezioborové" čtyřverší:
Cituji wikipedii: Pro Čechy je nejznámějším pojmenováním těchto kříženců „nar“, což pochází z ázerbájdžánského výrazu „när“, neboť se jedná o oblíbený křížovkářský výraz. Asi nejrozšířenější obecné pojmenování je „turkoman“.V turečtině se pro F1 generaci kombinace samec velblouda dvouhrbého × samice velblouda jednohrbého používá pojmenování „tülu“, přičemž samec se nazývá „besrek“ a samice „maya“.
Inu, není to legrace udržovat všechny rubriky alespoň trošku rovnoměrně udržované :-) Co si tak vzpomínám, v mém někdejším sešitu z matematiky jsme s kamarádkou namalovaly srovnatelný příklad, jmenoval se matematika v biologii. Nešlo tedy sice tehdy o velbloudy, ale i tak je podobnost nepřehlédnutelná :-)
Marketingově-filosofický dodatek:
OdpovědětVymazatsvětem už jdou drby
jeden plus dva hrby
jistě je to karma
třetí hrb je zdarma
Zjistil jsem, že existuje pizzerie Tříhrbý velbloud. Jen nevím, jak je to latinsky...
VymazatU esotericky zaměřených velbloudů je ovšem třetí hrb něco jako třetí oko :-).
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatNemám slov:-)))
Zmínění velbloudi zatím taky naštěstí nic neříkají :-).
VymazatMíra
OdpovědětVymazatHrb sem, hrb tam, hlavně zdraví.
Totéž říkával profesor Hrbolek :-).
VymazatŽe by drobařky?
OdpovědětVymazatDrobařky jsou k nerozeznání od dramedárů :-).
VymazatProtože výsledky křížení bývají nečekaně, a hybrid nemusí převzít znaky žádného z rodičů, zda se, že křížením dromedára a drabare vznikne lama...
OdpovědětVymazatZajímavá teorie. A musí odmítnutí převzetí znaků oficiálně podepsat u notáře?
VymazatVznikne drabomedár. 😀
OdpovědětVymazatKřížovkováři vědí, že kříženec se zove nar.
VymazatTak klobouk dolů před tvými znalostmi. Já sice křížovky luštívala, ale na tohle slovo nikdy nenarazila....
VymazatUž jsem pořádnou křížovku neluštil, ani nepamatuji, a nara jsem do svého slovníku zatím nezařadil. Po tomto tvém komentáři ho už asi nevytěsním :-).
VymazatCituji wikipedii: Pro Čechy je nejznámějším pojmenováním těchto kříženců „nar“, což pochází z ázerbájdžánského výrazu „när“, neboť se jedná o oblíbený křížovkářský výraz. Asi nejrozšířenější obecné pojmenování je „turkoman“.V turečtině se pro F1 generaci kombinace samec velblouda dvouhrbého × samice velblouda jednohrbého používá pojmenování „tülu“, přičemž samec se nazývá „besrek“ a samice „maya“.
VymazatTak hele, jako fakt dobrý, nicméně stejně jsem nikdy na ten "nar" v křížovce nenarazila :D
VymazatInu, není to legrace udržovat všechny rubriky alespoň trošku rovnoměrně udržované :-) Co si tak vzpomínám, v mém někdejším sešitu z matematiky jsme s kamarádkou namalovaly srovnatelný příklad, jmenoval se matematika v biologii. Nešlo tedy sice tehdy o velbloudy, ale i tak je podobnost nepřehlédnutelná :-)
OdpovědětVymazatJen nevím, jde-li o matematiku v biologii nebo o biologii v matematice :-).
Vymazat