Když jsem spatřil první fotky z toho místa, bylo mi jasné, že se tam musím někdy podívat na vlastní oči, nejlépe ještě do té doby, než se informace o zajímavém novém turistickém cíli široce rozkřikne a nastane tam nával návštěvníků. A tak - když jsem si vzal teď v dubnu týden volna, hlavně kvůli značným nedodělkům přípravných prací na mé nastávající fotografické výstavě v Berouně (bližší informace o tom, jak příprava pokračuje, přidám v pátečním samostatném článku) - počítal jsem i s jedním dnem výletu "na otočku" do Brna. Pravda, v Brně, kam jsem dříve docela často jezdil, jsem už teď několik let nebyl, takže by se nabízelo pobýt tam aspoň pár dní a spojit to s poznáváním, co všechno se tam "od mých dob" změnilo. Nakonec jsem se ale rozhodl, že to bude opravdu monotematická návštěva. Ráno v pět jsem vstával, po desáté jsem byl v Brně, kolem jedenácté jsem už byl na místě, kolem půl třetí odpoledne jsem byl hotov, dal jsem si rychlý indicko-nepálský oběd a kolem čtvrté už jsem zase seděl ve vlaku, abych kolem osmé večer byl zpátky doma a podíval se, jestli aspoň nějaké fotky vyšly.
Do Brna jsem vyrazil "nalehko", tedy bez stativu a sofistikovaného příslušenství. Chtěl jsem se napřed podívat, co se dá všechno na místě podniknout, jak tam jsou vstřícní k fotografům a jak je to tam s kolotočem návštěvníků. Zjistil jsem, že vstřícní jsou velmi, fotit se stativem se dá bez problémů, je to jenom na vás, nikdo vás na prohlídkové trase nekontroluje a nepeskuje. A stativ je opravdu třeba kvůli nedostatku světla; ano, dá se fotit na vysoké ISO, ale zrnitost výsledného obrazu neumožňuje udělat slušnou zvětšeninu většího formátu, poměrně dlouhý čas 1/5 až 1/10 se zase úplně pevně v ruce udržet nedá, takže do hry vstupuje i neostrost obrazu. Byl jsem jedním z mála návštěvníků, který neměl zájem o prohlídku s průvodcem, ale dával jsem přednost tomu, že jsem si volně chodil tudy, kudy se mi právě chtělo a hledal jsem zajímavé záběry. Skupiny s průvodcem byly výrazně rychlejší než já a když mě taková docela početná tlupa návštěvníků předešla, zůstal jsem většinou v prostoru vodojemů dočista sám. Mimochodem, úplně nejlepší podmínky pro takové samotáře jsou prý v lednu a únoru, kdy chodí jen minimum návštěvníků a navíc je možné se ve vodojemech ohřát, protože tam panuje dost stabilní teplota kolem 13 stupňů (prý v opravdu mrazivých zimních dnech někdy klesne až k 10 stupňům a v tropickém létě naopak naroste někam k 16 stupňům), chce to každopádně dobré oblečení i obutí, protože např. ve vodojemu č.2 jsou louže, občas i hlubší :-).
Dnes mám fotek trochu víc, snad to nebude vadit, přidám k nim jen pár poznámek a základních informací:
Vodojem č.2 (navštívil jsem ho jako první) je cihlový z roku 1894, projektantem byl brněnský stavitel Emil Procházka, rozměry jsou 35x55x6,5 metru. Vypadá to tam trochu jako ve zvláštní katedrále, návštěvníci se proplétají mezi četnými cihlovými pilíři a občas se brouzdáte loužemi, které nejdou obejít.
Otvírací doba vodojemů je úterý až neděle od 10 do 18 hodin, posledního návštěvníka do areálu pustí v 17h. Já platil základní vstupné 350 Kč, zlevněné (děti, studenti, důchodci...) je za 250 Kč, rodinné vstupné (se dvěma dětmi) je za 800 Kč, za další dítě je navrch 150 Kč. o Velikonocích tam bude probíhat festival duchovní hudby, takže bude návštěvnický provoz omezen.
Na tohle se dokonale hodí příměr "pod svícnem tma". Manželka už tam s jednou známou byla a já se stále chystám. A to opakovaně docházím do jednoho zařízení na Žlutém kopci, které je hned vedle.
OdpovědětVymazatVůbec jsem netušil, že jde o tak působivý prostor. Podobný jsem viděl v Istanbulu.
Ano, kolem toho zařízení jsem procházel, když jsem hledal správnou cestu k vodojemům. Prostory jsou to nádherné, jen je zřejmé, že bez stativu to nepůjde. Velmi oceňuji, že se nějaké pomazané hlavy rozhodly udělat z toho památku a turistický cíl, vůbec jsem o těchto místech nevěděl, byť jsem do Brna docela často zajížděl.
VymazatPetře, kdybys někdy do Brna ještě jel na více dnů a neměl veškerý čas vyhrazený jen na fotografování, dej vědět, můžeme někam zajít. Brno v posledních letech krásnělo a řada dalších staveb je v plném proudu.
Vymazat... zkrásnělo ...
VymazatZajimavy chrám vody...Voda je věru zvláštní božstvo...
OdpovědětVymazatTrochu vody tam ještě místy zůstalo, chce to nemít děravé boty :-).
VymazatWow, tak to jsou krásné fotky! To bude velký výběr na soutěže, úplně na nich tyto obrázky vidím! :-)
OdpovědětVymazatTy prostory na mě působí jako nějaké tajuplné katakomby nebo tak nějak - vodojemy bych si takto vůbec nepředstavovala.
Před lety jsem někde natrefila na článek taky o vodojemech, ale věžových - předělávaných na hotely apod. Taky to bylo docela zajímavé.
Tyhle fotky - snad s jednou výjimkou - asi do žádných soutěží nepůjdou, tam to chce vyšší technickou kvalitu; obrázky jsou kvůli podmínkám snímání hodně zašuměné. Tady by taky nebyl špatný hotel, takový festovní, jen výhled není nic moc :-).
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatVelice zajímavé prostory a k tomu fotogenické. Myslím, že by to byl zajímavý seriál!
Tak že v Brně nuda nebyla :-)))!
Nene, kdepak. Brno a nuda, to je (až na rebelské výjimky) naprostý protimluv :-).
VymazatTajuplné.👍
OdpovědětVymazatHodně dělá speciální osvětlení.
VymazatTak to je nadhera! Jednu dobu jsem se tam chystala, ale vstupenky na vikend byly vybookovane tydny a snad i mesice. Musim mrknout, jestli se to uz trochu uvolnilo.
OdpovědětVymazatPrý nejlepší podmínky pro klidné focení jsou tam v lednu a v únoru, to nikdo nechodí :-).
VymazatWow! Když se řekne vodojem, rozhodně si nepředstavím takovouhle malebnou katedrálovitou stavbu. Úžasné, budu se moc těšit na forografické pokračování!
OdpovědětVymazatJakmile jsem odtud viděl první obrázky, bylo mi jasné, že se tam co nejdřív musím podívat na vlastní oči :-).
VymazatNa první pohled to fakt vypadá jako katedrála a po dlouhé době někomu závidím, že jsem to neviděla. Pěkně ses toho zhostil. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatVzhledem k různým architekturním symetriím se v různých úhlech objevují moc zajímavé symetrie. Dokonce uvažuji o tom, že příště bych si na návštěvu vypůjčil speciální extraširokoúhlý objektiv, ten by se tu, myslím, dobře uplatnil.
OdpovědětVymazat